Preskočiť na obsah
Jazyk stránky sk / SK
Jazyk stránky

Pracovný portál MANUVIA je rozdelený na samostatné regióny podľa trhu práce. Zároveň máte možnosť preložiť informácie do požadovaného jazyka.

Slovenčina
Slovensko
Článok

Základná zložka mzdy – čo to je a ako ovplyvní váš plat?

Od mája 2018 nájdete na pracovných portáloch v kolónke mzda aj „základnú zložku mzdy“. Pýtate sa: „O čo ide? Naozaj zarobím len toľko? Hrozí mi zníženie platu?“ Prečítajte si článok a zistíte čo vás v najbližších dňoch čaká.

Od 1. mája 2018 začala platiť Novela Zákonníka práce, podľa ktorej sú zamestnávatelia povinní v akomkoľvek inzeráte zverejniť základnú zložku mzdy. Ide o časť mzdy, ktorú má zamestnanec uvedenú na pracovnej zmluve. Je to suma bez variabilnej zložky mzdy, a teda bez príplatkov či bonusov.

Základná zložka mzdy je pevná zložka platu, ktorá sa nemení bez toho, aby sa zmenila pracovná zmluva. Táto čiastka sa udeľuje podľa pracovného fontu alebo dosiahnutého pracovného výkonu. Bude vám slúžiť ako poistka, pretože základná zložka mzdy v inzeráte nesmie byť nižšia ako reálna suma, ktorú po prijatí do zamestnania podpíšete na zmluve.

Do základnej zložky mzdy nepatria príplatky za nočné zmeny, nadčasy či rizikové zamestnanie ani bonusy, odmeny, 13. a 14. plat. Tie sú vyjadrené vo variabilnej zložke mzdy.

Čo to pre vás znamená?

V prípade, že si hľadáte prácu cez pracovný portál, pri každom inzeráte nájdete aj základnú zložku mzdy. Pozrite sa na obrázok nižšie.

Základná zložka mzdy – čo to je a ako ovplyvní váš plat?

Vidíte inzerát na našu pracovnú ponuku v Trnave. Pod symbolom otáznika sa skrýva Základná zložka mzdy (brutto) a ďalšie odmeny. Suma 735€ je základný plat, ktorý budete mať na zmluve. Je to zároveň číslo, pod ktoré váš plat nikdy neklesne. 145€ sú bonusy, teda príplatky za výkon, dobrú dochádzku, špeciálne odmeny alebo nadčasy, tzv. variabilná zložka mzdy. Jej výška závisí od vašej šikovnosti, počtu dní v mesiaci, vašich PN a podobne.

Koľko budete reálne zarábať?

Zrátaním základnej zložky a bonusov získate výšku platu, ktorý vám ponúkame, a ktorý vám mesačne príde na účet. V tomto prípade zarobíte 880€ mesačne.

Základná zložka mzdy – čo to je a ako ovplyvní váš plat?

Po nástupe do zamestnania dostanete pracovnú zmluvu, na ktorej bude uvedená základná zložka mzdy – 735€. Ale vďaka bonusom si mesačne zarobíte 880€.

Pravidlo uverejňovania základnej mzdy sa nevzťahuje na pracovné ponuky do štátnej služby – teda pre školstvo, políciu či úradníkov a taktiež pre zahraničné firmy, ktoré ponúkajú prácu Slovákom za hranicami. Všetci ostatní zamestnávatelia sú povinní tento zákon dodržiavať.

V prípade práce na dohodu, alebo brigády tiež platí povinnosť zverejňovať základný plat – zvyčajne hodinovú sadzbu.

Zmení sa vám výška platu, keď už zamestnaní ste?

Nie, nezmení. Pre vás táto aktualita neznamená žiadne zmeny platu.

Zarobíte si toľko čo doteraz

Napriek tomu, že sme začali uverejňovať základnú zložku mzdy, ponúkaný plat zostal rovnaký. V minulosti sme inzerovali mzdu 880€, dnes inzerujeme základnú zložku mzdy 735€ + 145€ bonusy. Spolu je to však 880€. Nemusíte sa báť, zarobíte si tak dobre, ako doteraz. Výhodou je, že vopred poznáte výšku mzdy, ktorú budete mať uvedenú na zmluve. A po prečítaní inzerátu viete presne koľko zarobíte.

Základná zložka mzdy – čo to je a ako ovplyvní váš plat?