Preskočiť na obsah
Prihlásiť sa
Jazyk stránky sk / SK
Jazyk stránky

Pracovný portál MANUVIA je rozdelený na samostatné regióny podľa trhu práce. Zároveň máte možnosť preložiť informácie do požadovaného jazyka.

Slovenčina
Slovensko

8 rád, ako počas pohovoru neverbálne komunikovať

Článok Od životopisu po pracovný pohovr Poradíme vám
Ilustračné pozadie
8 rád, ako počas pohovoru neverbálne komunikovať

Viete, že okrem nášho hlasu a slov hraje vo vzájomnej komunikácii veľmi významnú úlohu aj reč tela? Až 90 % vypovedaného „hovoríme“ práve neverbálne. Neverbálna komunikácia je súčasťou komunikácie a nedá sa z nej vyčleniť. Vedecky je dokázané, že poskytuje dokonca viac informácií, ako tá verbálna. Na čo si teda dať počas pohovoru pozor?

8 rád, ako počas pohovoru neverbálne komunikovať

1. Tvárte sa priateľsky

Predstavte si, že ste práve zbadali niekoho, koho radi vidíte. Vaša tvár by mala vysielať práve takéto signály. Výraz tváre by mal byť priateľský a uvoľnený.

2. Dívajte sa do očí

Mnohým ľuďom v stresových situáciách vadí očný kontakt, a tak sa mu jednoducho vyhýbajú. Raz za čas na osobu oproti mrknú, ale od intenzívneho kontaktu to má ďaleko. Vašu istotu a pripravenosť však preukážete práve dostatočným pozeraním sa do oči náborárovi. Budete pôsobiť sebaisto.

3. Zabudnite na zlozvyky

Hranie sa s vlasmi alebo s perom, nervózne klepanie nohami, „bubnovanie“ prstov o stôl či dokonca ohryzávanie nechtov. Tým všetkým sa môžete veľmi jednoducho odpískať. Aj keď ste, pochopiteľne, značne nervózny, potlačte na chvíľu všetky svoje zlozvyky.

4. Prejavte záujem

Nervózne „mrvenie sa“ na stoličke, opakované kontrolovanie hodiniek, znudené obzeranie sa okolo seba či dokonca zívanie. Tým si rozhodne počas pohovoru nepridáte. Ak chcete prejaviť druhej strane dostatok záujmu, pôsobte zainteresovane. Pýtajte sa otázky ohľadom ponúkanej pozície, buďte aktívny. Seďte vzpriamene a občas súhlasne prikývnite.

5. Nezabúdajte na úsmev

Jemný úsmev je vždy pozitívny signál nadviazania komunikácie. Nič ním nepokazíte ani na pohovore, aj keď je to vážna vec. Nemáme na mysli čudesné úškľabky, skôr občasný decentný úsmev.

6. Čo s rukami?

Ak neviete, čo si počať s rukami, jednoducho si ich položte na stôl pred seba. Občasná gestikulácia na zvýraznenie vašej výpovede je fajn. Nič však nepreháňajte! Signálom pravdivosti a úprimnosti sú odkryté dlane. Prekríženými rukami na hrudi, naopak, signalizujeme odmietavý postoj.

7. Čo s nohami?

Vedeli ste, že informácie sa dajú vyčítať aj z vášho štýlu sedenia? Prekrížené nohy opäť znamenajú uzavretosť a neistotu. Nechajte ich teda zľahka pokrčené pod stoličkou.

8. Stačí, že vás je počuť

Máte obavy, že rozprávate príliš ticho alebo naopak príliš nahlas? Dajte si teda pozor aj na výšku vášho hlasu. Ideálne nie je ani šepkať, ale ani na náborára kričať, keďže zrejme sedí oproti vám.