Preskočiť na obsah
Prihlásiť sa
Jazyk stránky sk / SK
Jazyk stránky

Pracovný portál MANUVIA je rozdelený na samostatné regióny podľa trhu práce. Zároveň máte možnosť preložiť informácie do požadovaného jazyka.

Slovenčina
Slovensko

Ako ľahko a rýchlo nájsť nové stabilné zamestnanie s férovým platom? Poradíme vám!

Poradíme vám Zo sveta práce
Ilustračné pozadie

Hľadáte prácu, ale nechcete sa spoliehať na to, čo vám ponúkne úrad práce? Neviete si rady so životopisom? Obávate sa stresu spojeného s pohovormi? Máme pre vás niekoľko rád, ako začať.

Ujasnite si, čo sami chcete robiť!

V zamestnaní trávime tretinu svojho života, a preto je dobré pristupovať k výberu práce s rozvahou. Ako prvú si položte otázku, čo vás baví, zaujíma, čo by ste skutočne chceli robiť. A zhodnoťte svoje silné stránky a doterajšie pôsobenie. To je vlastne tá najdôležitejšia úvaha, ktorá by mala predchádzať ďalšiemu hľadaniu. Až budete hotový, pripravte si životopis, v ktorom zmienite nielen dosiahnuté vzdelanie a doterajšie pracovné skúsenosti, ale aj odborné skúšky, certifikácie a pod., pokiaľ ste si v priebehu minulých zamestnaní doplňovali kvalifikácie. A nezabudnite si aktualizovať svoje verejné profily na sociálnych sieťach ako je LinkedIn alebo Facebook. Zamestnávatelia dnes často získavajú prvé informácie o uchádzačovi práve tu, a nesúlad alebo nevhodný profil by ich mohol odradiť od ďalšieho kontaktu. Nepodľahnite pokušeniu si životopis alebo profil „prikrášľovať“! Viac než kde inde tu platí, že lož má krátke nohy.

Využite internet

Najjednoduchšie je voľné miesta hľadať na internete na špecializovaných portáloch priamo zameraných na ponuky práce. Po pracovných ponukách sa môžete poobzerať aj na pracovných veľtrhoch. Pokiaľ ale máte svojho vysnívaného zamestnávateľa, určite preverte aj to, či práve nehľadajú kandidáta ako ste vy. Ponuky voľných pozícií bývajú zverejňované napríklad v sekciách Kariéra, mnohokrát ale bývajú aj súčasťou úvodnej stránky firmy. Oplatí sa, keď si rovno naštudujete pár informácií o firme – veľmi pravdepodobne sa vám budú hodiť pri pracovnom pohovore. Väčšina firemných ponúk sa ale bude na špecializovaných pracovných portáloch opakovať.

Obráťte sa na pracovné agentúry

Preto nevynechajte pri hľadaní svojho budúceho zamestnania ani pracovné a personálne agentúry, ako je napríklad Manuvia. Tá sa špecializuje na zamestnávanie pracovníkov na robotníckych a remeselných pozíciách, ktoré umiestňuje v niekoľkých stovkách výrobných firiem a podnikov. Vďaka intenzívnej spolupráci so zamestnávateľmi v automobilovom, elektrotechnickom priemysle, logistike, potravinárstve a strojárenstve je schopná prakticky každému uchádzačovi ponúknuť hneď niekoľko pozícií na výber, a to aj tým, ktorí majú prázdne miesta v životopise alebo im je 50 a viac rokov, alebo potrebujú treba flexibilný úväzok. „Ak neviete, ako napísať pôsobivý životopis, alebo sa bojíte stresu z kolotoča pohovorov a testovaní u niekoľkých firiem, stačí, keď zavoláte na našu infolinku alebo nám napíšete na www.manuvia.cz. Budete si môcť vybrať z niekoľkých pozícií a na všetky otázky dostanete odpovede z pohodlia domova,“ radí Tomáš Lenárt, Director of Marketing & Staffing v skupine Manuvia, a dodáva: „Vďaka stovkám ponúk máme prehľad o platových podmienkach na konkrétnych pozíciách. Poradíme vám, aké sú vaše možnosti.“

A čo keď vás zaujme ponuka snov, ale potrebovali by ste zaistiť dopravu na miesto práce alebo výhodné ubytovanie? „Máme početnú autobusovú flotilu a svoje vlastné kvalitné ubytovne pre pracovníkov i páry. A keď si budete chcieť zvýšiť kvalifikácie, aby ste si platovo polepšili, pomôžeme vám s obnovením licencie či certifikácie alebo s absolvovaním odborných skúšok. Ak sa zaviažete u firmy zostať dlhšiu dobu, skúšky, ktoré stoja rádovo medzi 388,00 – 971,00 €, uhradíme,“ dodáva Tomáš Lenárt zo skupiny Manuvia.

Priatelia a známi, sociálne siete

Nevynechajte ani ďalšiu osvedčenú cestu k novej práci, a pýtajte sa svojich priateľov a známych, nie len „tvárou v tvár“ a telefonicky, ale treba i prostredníctvom Facebooku. Mnoho firiem má naviac politiku, že keď niekto privedie nového pracovníka na neobsadenú pozíciu, môže získať bonus. Možno vám pomôže práve váš kamarát, ktorému sa zmienite, že by ste radi urobili zmenu vo svojom pracovnom živote.