Preskočiť na obsah
Prihlásiť sa
Jazyk stránky sk / SK
Jazyk stránky

Pracovný portál MANUVIA je rozdelený na samostatné regióny podľa trhu práce. Zároveň máte možnosť preložiť informácie do požadovaného jazyka.

Slovenčina
Slovensko

Ako správne reagovať na pracovnú ponuku

Článok
Ilustračné pozadie

Ako reagovať na pracovnú ponuku? Tykať alebo vykať? Nikto sa Vám neozýva, čo s tým? Osvojte si pár základných pravidiel a vyriešte tieto otázky raz a navždy. Na pracovné ponuky je možné reagovať rôzne. Môžete poslať email, zanechať správu na sociálnej sieti alebo vyplniť kontaktný formulár. Nech si už vyberiete akúkoľvek formu, týchto pár pravidiel Vám pomôže uspieť.

Dodržujte formálnosť a slušnosť

Reakcia na pracovnú ponuku si vyžaduje určitú formálnosť a slušnosť. Dobrý dojem urobí pozdrav, stručné predstavenie a zanechanie kontaktných informácií.

Ako to môže vyzerať?

Dobrý deň,

volám sa Jožko Mrkvička a reagujem na pracovnú ponuku v Nitre na pozíciu operátor výroby. Inzerát som našiel na stránke profesia.sk. Ide o moju prvú pracovnú skúsenosť, avšak počas školy som vypomáhal pri dokladaní tovaru v spoločnosti XYZ. Budem rád ak sa mi ozvete. Viem nastúpiť okamžite. Tel. č. 0900 000 111, email: jozko.mrkvicka@azet.sk.

S pozdravom J. Mrkvička

Buďte trpezlivý

Pracovné agentúry odpovedajú na všetky žiadosti o prácu. Sú však obdobia, kedy je o pracovné pozície obrovský záujem. Ide najmä o prvé dni v týždni, kedy sa nazbierajú reakcie z voľného víkendu. Dávka trpezlivosti a porozumenia je, preto na mieste. Ak nedostanete odpoveď do 4 pracovných dní skúste radšej zavolať a zistiť informácie touto formou.

Ako správne reagovať na pracovnú ponuku

Reagujte na pracovné ponuky telefonicky

Platí, že najrýchlejšie sa dozviete informácie prostredníctvom telefónu. Pracovné agentúry majú svoje pobočky a call centrá, kde náborárky telefonicky kontaktujú záujemcov o pracovné ponuky.

Personalisti urobia prostredníctvom telefónu pohovor, zistia či spĺňate potrebné požiadavky a poskytnú detaily o pracovnej náplni, benefitoch, mzde. Veľakrát ponúknu aj odlišnú otvorenú pozíciu, na ktorú ste pôvodne nereagovali, no bude vám na základe vašich podmienok a kritérií vyhovovať omnoho viac.

Nereagujte na jednu pracovnú pozíciu viackrát

Najčastejšou chybou sa stáva bezhlavé a niekoľkonásobné zaslanie žiadosti. Potencionálneho zamestnávateľa zaujmete, ale nie práve v najpozitívnejšom zmysle. Zároveň pridávate prácu personalistovi, ktorý musí reagovať na o to viac žiadostí a o to neskôr sa mu podarí vám ozvať.

Prečítajte si požiadavky na zamestnanca

Pokiaľ je v požiadavkách uvedená prax na vysokozdvižnom vozíku ako nevyhnutná, človek bez skúsenosti tu veľmi nepochodí. To isté platí aj pri jazykových požiadavkách. Ak sa v pracovnej ponuke nachádza požiadavka znalosti cudzieho jazyka, môžete očakávať testovanie Vašich jazykových schopností. Vhodné je preto pozrieť sa na uvedené požiadavky a skutočne zvážiť, či sa na danú pozíciu hodíte.

Tak ako? Máte už jasno, ako reagovať na pracovnú ponuku? Veríme, že áno.

Ak máte otázky, naše šikovné personalistky sú vám k dispozícii každý pracovný deň od 8.00 do 16.00 na infolinke 0800 189 099.