Preskočiť na obsah
Jazyk stránky sk / SK
Jazyk stránky

Pracovný portál MANUVIA je rozdelený na samostatné regióny podľa trhu práce. Zároveň máte možnosť preložiť informácie do požadovaného jazyka.

Slovenčina
Slovensko
Článok

5 tipov, ako zvládnuť skúšobnú dobu 

Pohovory máte úspešne za sebou, zmluvu podpísanú a napriek tomu ste z nástupu do nového zamestnania nervózni? Máte totiž pred sebou ešte trojmesačnú skúšobnú dobu. Istotu stáleho zamestnanie teda máte až po jej uplynutí. Ako ju bezproblémovo zvládnuť?

Čo je skúšobná doba?

Skúšobná doba slúži k tomu, aby si obe strany ako zamestnávateľ, tak i zamestnanec overili, či im bude ich spolupráca navzájom vyhovovať. Podľa zákona nesmie skúšobná doba trvať dlhšie ako tri mesiace. Zamestnávateľ túto dobu z pravidla využíva, aby zistil, aké sú schopnosti a skúsenosti jeho nového člena tímu. Zamestnanec si naopak vyskúšam, či je pre neho daná pozícia to pravé a rovnako také ako mu kolegovia a celková firemná kultúra budú vyhovovať. V opačnom prípade, ak to v novom zamestnaní nefunguje, tak ako ste si predstavovali, môžete v tejto dohodnutej dobe dát kedykoľvek výpoveď, a to aj bez udania dôvodov. Len pozor! Výpoveď je vždy nutné podať písomnou formou! Rovnako tak môže váš pomer ukončiť aj zamestnávateľ. Naše tipy vám pomôžu ju hravo zvládnuť!

1. Dorazí včas a vhodné oblečenie

Nepodceňujte silu prvého dojmu. To, aký dojem prvý deň v novej práci spravíte, ovplyvní to, aký obraz si na vás kolegovia i nadriadený výtvorov a verte, že prvý dojem sa skutočné ťažko mení. Prísť hneď prvý deň neskoro nepôsobí príliš dobre. Preto si pre istotu si urobte väčšiu časovú rezervu, aby vás ani ranná zápcha nijako neoneskorila. To isté platí aj o oblečení, radšej si už na pohovore zistite, aký je v zamestnaní dresscode. Vyhnete sa tak „faux pas“, kedy dorazíte na formálne pracovisko nevhodne oblečení alebo naopak na miesto, kde všetci chodia v mikine a teniskách v obleku a košeli. Ak naopak niekto chodí do práce špinavý a neupravený, riskuje, že sa s ním šéf rozlúčiť ešte počas skušobnej doby.

2. Nepreháňajte to sa sebavedomie

Buďte sám sebou a správajte sa ku všetkým svojim kolegom aj nadriadeným priateľsky a s úctou. Prehnané sebavedomie a štýlom vystupovania „majster sveta“ na kolegov dobrý dojem nespraví. Ale pozor si dajte aj na druhý extrém, keď o vás nikto na pracovisku nebude vedieť. Buďte proaktívní a ochotne sa popasovať s každou úlohou, ktorí sa naskytne. A ak máte voľný priestor, ponúknite sa kolegom, či nepotrebujú s prácou pomôcť. To vám pomôže rýchlejšie, nadviažete nové pracovné vzťahy a budú vás považovať za užitočného člena ich tímu.

3. Počúvajte a pýtajte sa

Vaši kolegovia počítajú stým, že v skúšobnej dobe nenasadnete do rozbehnutého vlaku akoby nič. Každá firma funguje úplne odlišne a je jasné, že sa musíte na novej pozícii najprv adaptovať. Sú taktiež pripravení, že zo začiatku môžete robiť chyby, Nebojte sa preto pýtať, keď vám niečo nie je jasné a robte si poznámky. Prvé dni budete informáciami tak zahltení, že nebudete vedieť, kde vám hlava stojí. Preto si zapisujte radšej všetko, čo by mohlo byť užitočné. Postupy, mená i kontakty. Naviac sa vyhnete tomu, aby ste sa museli opakovane pýtať svojich kolegov na niečo, čo vám už niekoľkokrát hovorili.

4. Odovzdávajte veci včas

Jednou z najdôležitejších vecí je dodržiavanie deadline. Dajte si záležať na tom, aby ste odovzdávali prácu v dohodnutom termíne a nenechávajte veci na poslednú chvíľu. Ak sa objaví problém, môže sa totiž stať, že ho nestihnete vyriešiť v termíne, preto radšej všetko robte s dostatočným predstihom.

5. Spriateľte sa s kolegami

Niekto zapadne do nového kolektívu takmer ihneď, niekomu to môže trvať o niečo dlhšie. Všetko sa odvíja od firemné kultúr, zvykov zamestnancov a taktiež od vašej povahy. Dajte vzájomnému poznávaniu čas. S niektorými kolegami sa Zoznámite popoludňajšie kávy s inými napríklad až na firemnom večierky. Netlačte zbytočne na pílu. Zamerajte sa skôr na to, aby vás kolegovia vnímali ako sympatického a zároveň i nepostrádateľného kolegu.

Teraz už viete, ako si v skúšobnej dobe poradiť. Hľadáte práve uplatnenie? Pozrite sa na našu ponuku voľných pozícií alebo volajte na našu bezplatnú linku 800 400 499. 

Sledujte nás na našom Facebooku a Instagramu.