Preskočiť na obsah
Jazyk stránky sk / SK
Jazyk stránky

Pracovný portál MANUVIA je rozdelený na samostatné regióny podľa trhu práce. Zároveň máte možnosť preložiť informácie do požadovaného jazyka.

Slovenčina
Slovensko
Článok

Chcete si privyrobiť? Zlaďte voľný čas s brigádou

Ďalší pracovný úväzok či príležitostná brigáda. Ľudí, ktorí si chcú alebo potrebujú privyrobiť popri svojom zamestnaní, pribúda. Uvažujete aj vy o niekoľkých pracovných úväzkoch súčasne? Aké výhody a nevýhody to so sebou prináša?

Mnoho spoločností je už v dnešnej dobe otvorených flexibilnej pracovnej dobe aj viaczmenným prevádzkam. Pre zamestnancov to v praxi znamená, že ak chcú, dokážu si svoje pracovné povinnosti zladiť a pracovať pre viacerých zamestnávateľov na čiastočný úväzok naraz. Alebo si tiež môžu popri práci na trvalý úväzok privyrobiť formou brigády. Často krát nepotrebujete ani predchádzajúcu prax v danej oblasti. Obľúbenými sú brigády v obchodných centrách, skladoch či v potravinárskom priemysle. Mať hneď niekoľko zamestnaní prináša svoje pozitíva aj negatíva. Pozrite sa na nich bližšie spolu s nami.

Chcete si privyrobiť? Zlaďte voľný čas s brigádou

Zodpovedzte si sami pre seba nasledujúce otázky

  1. Chcete si privyrobiť?
  2. Páči sa vám myšlienka „plávať“ medzi niekoľkými zamestnaniami súčasne?
  3. Radi skúšate a učíte sa nové veci a rozširujete svoje zručnosti?

Ak ste na tieto otázky odpovedali „áno“, ste skvelým kandidátom na zvládnutie niekoľkých pracovných pozícií.

„Ku koncu minulého roku som nastúpil brigádne do svojej druhej práce. Zo začiatku som bol trochu nervózny, ako to zvládnem časovo a či budem schopný podávať dostatočný výkon na oboch miestach. Po čase som si však natoľko zvykol, že dnes vnímam svoje rozhodnutie ako veľké plus.“ Marek (34)

Ak aj vy zvažujete podobnú možnosť, prinášame vám niekoľko kladov a záporov, ktoré by ste si mali vopred zvážiť.

Chcete si privyrobiť? Zlaďte voľný čas s brigádou

Výhody viacerých zamestnaní

Zvýšite si príjem. Buďme úprimní – peniažky naviac sú najčastejším motivátorom, prečo sa ľudia rozhodnú prijať druhý job. Oživenie výplatnej pásky predsa nikoho nenaštve.

Budete sa cítiť bezpečnejšie. Trh práce sa mení a občas je nepredvídateľný. Druhé zamestnanie dotvára istotu. Čo ak by sa s tým pôvodným niečo neočakávane stalo?

Získate nové zručnosti. V novej práci, aj keď len brigádne alebo na skrátený úväzok, sa môžete naučiť novým zručnostiam, získať ďalšiu prax aj riadok v životopise.

Vyhnete sa stereotypu. Ak máte strach z prílišného stereotypu, máme pre vás dobrú správu. Pri viacerých zamestnaniach vám to rozhodne nehrozí.

Nevýhody viacerých zamestnaní

Zle usporiadaný čas. Pokiaľ práve nevynikáte v tzv. „time manažmente“ a neviete si správne zariadiť čas a priority, môže sa stať, že začnete stresovať alebo sa váš pracovný výkon zhorší. Na druhej strane to však pre vás môže byť výzva, ako zapracovať na lepšej organizácii času.

„Pri svojej každodennej práci som premýšľala nad možnosťou prijať ešte ďalší job. Otázkou však bol práve časový aspekt. Napokon som si našla víkendovú brigádu na niekoľko hodín. Občas ma zavolajú aj večer, keďže sa tam pracuje na zmeny,“ Ivana (29).