Preskočiť na obsah
Prihlásiť sa
Jazyk stránky sk / SK
Jazyk stránky

Pracovný portál MANUVIA je rozdelený na samostatné regióny podľa trhu práce. Zároveň máte možnosť preložiť informácie do požadovaného jazyka.

Slovenčina
Slovensko

Neuspeli ste na pohovore? Poučte sa a zvýšte tak svoje šance

Článok Poradíme vám
Ilustračné pozadie
Neuspeli ste na pohovore Poučte sa a zvýšte tak svoje šance

Neberte to osobne

Prečo ma nezobrali? Mal som na danú pozíciu dostatočnú kvalifikáciu a skúsenosti? Čo by som mal do budúcna urobiť inak? Čo sa pokazilo? To sa zrejme pýta väčšina „prácechtivých“, ktorí zostali po pohovore odmietnutí. Mierny neúspech však neberte osobne. Pri hľadaní práce je predsa bežnou praxou.

Čo mohlo zavážiť?

Možno ste jednoducho nemali dostatočné technické zručnosti alebo správne soft skills. Ak však máte na linke náborára, ktorý vám po pohovore volá, aby vám oznámil “novinku”, pokúste sa od neho zistiť spätnú väzbu. Neobávajte sa spýtať na dôvody, prečo si vás spoločnosť nevybrala. Máte na to právo. A hlavne – môže vám to pomôcť do budúcna zlepšiť sa.

Tiež to o vás môže náborárovi napovedať. Ste ochotný na sebe pracovať. Pracovných miest, obsadzovaných personálnou spoločnosťou, je predsa množstvo a nikdy neviete, kedy sa otvorí pozícia, vhodná práve pre vás.

Neuspeli ste na pohovore? Poučte sa a zvýšte tak svoje šance

Ako teda zvýšiť pri hľadaní práce svoje šance na úspech a znížiť tak pravdepodobnosť nevydareného pohovoru? Prinášame vám 5 tipov:

Zamyslite sa a zistite, čo môžete urobiť lepšie

Spýtajte sa náborára na dôvody svojho neúspechu. Spíšte si tieto dôvody a poučte sa z nich pri najbližšom pohovore. Ak takto upravíte svoju stratégiu, budete schopný napredovať. Zamyslite sa tiež sami pre seba, čo ste počas pohovoru urobili zle. Vedeli ste odpovedať na všetky otázky náborára? Ako ste odpovedali? Boli ste primerane oblečený? Aj to zohráva úlohu.

Na vašom životopise záleží

Je v ňom zahrnuté všetko, čo môžete ponúknuť? Všetky vaše pracovné skúsenosti? Určite ste na nič nezabudli? Zamyslite sa ešte raz predtým, než najbližší životopis zašlete.

Náborári sa zhodujú: Častokrát sa nám stáva, že až na pohovore sa dozvieme, že uchádzač má skúsenosti s prácou vo výrobe, za pásom, brigádoval v sklade. V životopise to ale nezmienil, lebo mu to neprišlo rozhodujúce.

S takýmto prístupom raz a navždy skoncujte! Poraďte sa pokojne priamo s pracovníkmi personálnej agentúry, ako správne životopis zostaviť a čo všetko v ňom uviesť.

Zvážte prácu aj v inom, ako vo svojom odbore

Najmä v takom, v ktorom sa vyžadujú podobné skúsenosti a znalosti, aké máte. Ak doterajšie pracovné skúsenosti nemáte, existuje množstvo pozícii, na ktoré prax nepotrebujete. Zamestnávateľ vás bezplatne na výkon funkcie zaškolí.

Získavajte skúsenosti.

Síce sa to ľahšie hovorí, ako robí, ale pamätajte – pracovné skúsenosti sú prvoradé. Najmä, ak sa chcete postupne uchádzať o kvalifikované funkcie.

Ste ešte len na začiatku svojej cesty a bez potrebných skúseností? V tom prípade sa možno budete musieť zmieriť s nižším platom či prácou na zmeny. Dobrou správou však je, že množstvo pozícií, a to aj v priemysle a výrobe, ponúka v prípade dlhodobej spolupráce navyšovanie mzdy, rôzne bonusy a príplatky… A v neposlednom rade – možnosť kariérneho rastu. Z operátora výroby sa tak postupom času môže stať manažér, multioperátor, supervízor, koordinátor. Hlavné je skúsiť šťastie a ísť do toho!

A či s vami zamestnávateľ bude spokojný? To opäť záleží najmä na vašej snahe. Vaše šťastie je predsa vo vašich vlastných rukách.

Naučte sa, ako správne odpovedať na klasické otázky počas pohovoru

Ktoré to sú? Na pohovore môžete určite počítať s otázkami typu: „Aké sú vaše doterajšie pracovné skúsenosti?“, „Čo ste na danej pozícii robili?“, „Ako vyzeral váš bežný pracovný deň?“, „Prečo ste odišli z predchádzajúce práce?“. Pri kvalifikovanejších pozíciach očakávajte aj „Prečo sa uchádzate o túto pozíciu?“, „Prečo by sme mali vziať práve vás?“ a „Kde sa vidíte o 5 rokov?“. Odpovede na tieto otázky si pripravte vopred.