Preskočiť na obsah
Jazyk stránky sk / SK
Jazyk stránky

Pracovný portál MANUVIA je rozdelený na samostatné regióny podľa trhu práce. Zároveň máte možnosť preložiť informácie do požadovaného jazyka.

Slovenčina
Slovensko
Článok

Oddych – najlepší priateľ každého zamestnanca

Ako oddychujete? A koľko času venujete oddychu? Dostatočná a efektívna relaxácia je totiž rovnako dôležitá ako výkonnosť v práci. Oddych je ideálnym spôsobom, aby ste mohli ďalej efektívne fungovať, či už v práci alebo mimo nej. Človek, ktorý nie je oddýchnutý, začne rýchlo podávať nižší výkon a robiť chyby. A platí to dvojnásobne, ak často pracujete počas nadčasov a trávite veľa času v práci. Vaše telo nie je stroj a potrebuje doplniť energiu tak, aby ste boli ďalej schopný bežne fungovať.

Ideálom je protikladná činnosť

Samozrejme, forma oddychu môže byť rôzna a každému človeku vyhovuje viac čosi iné. Nie je dôležité, aký spôsob relaxu si vyberiete, ale to, aby vás dostatočne vzpružil. Podľa niektorých odborníkov by forma oddychu mala byť protikladom pre  náplň práce. Ak pracujete hlavne fyzicky, mali by ste oddychovať napríklad pri čítaní kníh, ak pracujete duševne, viac vám pomôže relax pri športe. Vo všeobecnosti však platí, že spôsob oddychu nie je natoľko dôležitý ako oddych samotný. Či už si teda vyberiete aktívny odpočinok prostredníctvom športovania, turistiky alebo výletov, alebo pasívny pri knihe či sledovaní televízie, podstatné je to, aby ste mali pocit, že ste schopný opäť podávať rovnaký výkon po všetkých stránkach.

Oddych – najlepší priateľ každého zamestnanca

Nezabudnite na svojich priateľov

Aj stretávanie sa s priateľmi je veľmi dobrou možnosťou pre oddych. Zaručene tak prídete na nové myšlienky a vyčistíte si hlavu od povinností. A niekedy aj rozhovor o práci s ľuďmi mimo nej vám priniesie nový pohľad a nápady. Pravda, niektorí voľný čas mimo práce trávia často v baroch a podnikoch. Pravidelná konzumácia alkoholu vám však pri naberaní nových síl vôbec nepomôže. Práve naopak, ak druhý deň strávite vyspávaním po opici, váš organizmus nebude vôbec oddýchnutý a výsledok bude úplne opačný, než by ste pre dostatočné nazbieranie nových síl chceli dosiahnuť.

Je teda predovšetkým na vás, aký spôsob pre oddych si vyberiete. Jedno je však jasné – bez dostatočného oddychu sa v práci nezaobídete, preto nezabúdajte relaxu venovať dostatok času. Vráti sa vám niekoľkonásobne nielen prostredníctvom dobrej fyzickej a psychickej kondície, ale aj vo forme radosti zo života a motivácie do ďalšej činnosti.