Preskočiť na obsah
Prihlásiť sa
Jazyk stránky sk / SK
Jazyk stránky

Pracovný portál MANUVIA je rozdelený na samostatné regióny podľa trhu práce. Zároveň máte možnosť preložiť informácie do požadovaného jazyka.

Slovenčina
Slovensko

Testovanie pred nástupom do práce – ako sa naň pripraviť a prečo sa ho nemusíte báť

Článok
Ilustračné pozadie

Je len málo overených spôsobov ako dokáže zamestnávateľ zistiť, či uchádzači o konkrétnu pozíciu spĺňajú potrebné kritéria. Jednou z možností je testovanie. Nenechajte sa však vyľakať, nečakajú vás písomky z biológie ani diktát na vybrané slová. Overí sa vaša zručnosť, postreh, schopnosť riešiť úlohy a plniť inštrukcie. 

Prečo je testovanie do práce dôležité?

Tento proces je vzájomne prospešný. Na jednej strane zamestnávateľ dokáže zistiť, či sú uchádzači vhodnými kandidátmi na pracovnú pozíciu, či budú schopný zvládnuť svoje každodenné povinnosti. Ide o štandardný spôsob zbierania údajov o schopnostiach kandidátov.

Je to dôležité aj pre vás, ako uchádzačov. Už pri samotnom testovaní zistíte, či vám daná práca bude vyhovovať. Či si poradíte s činnosťami, ktoré budete vykonávať. Či sa vám vôbec takýto typ práce páči. Možno zistíte, že to nie je to pravé riešenie pre vás. Našťastie, stále je tu dosť ponúk, z ktorých si môžete vybrať.

Testovanie pred nástupom do práce – ako sa naň pripraviť a prečo sa ho nemusíte báť

Kde a kedy testovanie prebieha?

Vždy pred potenciálnym nástupom do zamestnania. Čo sa týka miesta, možnosti sú dve:

  • v priestoroch zamestnávateľa
  • v náhradných priestoroch (najmä pred vycestovaním do zahraničia)

Takmer vždy sú prítomní aj naši zamestnanci, ktorí vám ochotne pomôžu a zodpovedajú všetky otázky. Sú však aj prípady, kedy testovanie prebieha v réžií zamestnávateľa. Najlepšie je byť pripravený na každú alternatívu.

Výsledky dostanete krátko po skončení. Ešte v daný deň viete, či ste uspeli a často môžete rovno podpísať aj pracovnú zmluvu.

Testovanie pred nástupom do práce – ako sa naň pripraviť a prečo sa ho nemusíte báť

Aké druhy testovania existujú?

Každý zamestnávateľ má iné kritéria. Najčastejšie varianty sú:

  • jednoduchá matematika – uchádzač musí zvládnuť ľahké matematické operácie, sčítanie, odčítanie, malú násobilku a podobne
  • hľadanie rozdielov – uchádzač musí v časovom limite (napr. 5 minút) nájsť čo najviac rozdielov medzi dvoma obrázkami, prípadne medzi dvoma slovami alebo číslami
  • párovanie – uchádzač musí nájsť rovnaké vzorce, prípadne texty, medzi množstvom ostatných
  • logické testy – uchádzač musí logicky doplniť nasledujúce číslo, prípadne znaky do postupnosti
  • skladanie podľa návodu – uchádzač dostane súčiastky (napr. matice a skrutky, prípadne stavebnicu) a musí v časovom limite podľa inštrukcii, prípadne podľa ukážky, zopakovať postup; napríklad postaviť stavebnicu podľa vzoru, zmontovať niečo jednoduché a podobne
  • farbocit – uchádzač musí správne rozlíšiť a identifikovať tvary a znaky rôznych farieb na odlišne sfarbenom pozadí

Pri testoch sa pozoruje najmä čas, v akom si uchádzač s úlohou dokáže poradiť, v niektorých prípadoch aj zručnosť a presnosť.

Ako vidíte, naozaj nejde o nič zložité. Ak pred testovaním venujete istý čas príprave, nič vás nemôže prekvapiť. Držíme palce!